Genel Sorular

Bireysel Eğitim Soruları - Yetişkin

Bireysel Eğitim Soruları - Öğrenci

Kurumsal Hizmetlerle İlgili Sorular

 

 


Genel Sorular

Ne kadar hızlı okuyacağım? Okuma hızım, eskisine nazaran kaç kat yükselecek?

15 saatlik (2-3 haftalık) bir çalışma neticesinde okuma hızınız, 'en az' iki katına çıkacak. Kişinin harcadığı çaba ve yetenekleri doğrultusunda, bu dönemde hız, üç-dört, hatta beş katına dahi çıkmakta.

 

Üç haftalık sürenin ardından ekstra bir çalışmaya ihtiyaç duymadan, okudukça ustalaşacaksınız. Bir buçuk ay içerisinde, EHO Sistemi tamamen yerleşmiş olacak.

 

Türkiye okuma ortalamaları 150-180 kelime civarlarındadır. 2005 döneminde, üç haftalık eğitimlerimize katılan 1150 kişinin ulaştığı ortalama okuma seviyesi 433 kelime; yani aşağı yukarı iki buçuk katlık bir artış. [ Yukarı ]

 

Daha hızlı okuyacağım da, peki ya anlama? Okuduklarımı anlayabilecek miyim?

Kesinlikle. Hatta eskiye nazaran daha iyi anlayarak okuyacaksınız. Araştırmalar, okuma hızıyla birlikte anlama seviyesinin de yükseldiğini göstermektedir. Yavaş okuyan insanın kolayca dikkati dağılır, konsantrasyonu çabuk bozulur, okuduklarını daha çabuk unutur.

 

İnsanın okuduğunu daha iyi anlamasına yol açan sebep yavaş okuma değil, tekrarlardır. Hızlı okuma sayesinde daha fazla tekrar yapma şansı bulacaksınız.

 

2005 döneminde üç haftalık eğitimlerimize katılan 1150 kişi, ortalama %63 anlama seviyesiyle başlayıp, eğitim bitiminde anlama seviyelerini ortalama %82’ye çıkarttılar.

 

Etkin Hızlı Okuma Sistemi’nin diğer Hızlı Okuma yöntemlerinden farkı bu noktada ortaya çıkmaktadır. 4 Aşamalı EHO Sistemi sayesinde, hızlı okumanın da ötesinde, aktif, esnek ve amaç doğrultusunda okuyan birer okuyucu haline geleceksiniz. Metinlerden amaçladığınız bilgiyi çok daha çabuk çıkartıp uzun süre akılda tutabilecek, gerektiğinde, doğru ve çağdaş yöntemlerle, parçaları derinlemesine etüt edebileceksiniz.
[ Yukarı ]

 

Eğitimlerinizin başarı oranı ne? Herkes EHO’yu öğrenebilir mi?

Hızlı Okuma için özel bir yeteneğe ihtiyaç yok. Herkes bu tekniği kolayca öğrenebilir. Özellikle HızlıOkuPRO bilgisayar yazılımı, kişinin kendi çabasına dahi ihtiyaç duymadan Hızlı Okuma alışkanlığını yerleştirmekte.

 

2-3 hafta içinde, EHO çalışmalarına 15-20 saatini ayıran herkes okuma hızını, en azından iki katına çıkarmaktadır.

 

Anlayış seviyeleri de düşmemekte aksine yükselmektedir.
[ Yukarı ]

 

Sizin diğer Hızlı Okuma eğitimi veren kuruluş-lardan farkınız ne?

19 yıldır Hızlı Okuma eğitimleri vermekte olan TÜGAV ile beraber ALGE, bu konuda 'ilk, öncü ve lider' kuruluştur. Gerek tecrübemiz gerekse de eğitimlerimizde ulaşılan sonuçlar bizi farklı kılmakta.
Columbia Üniversite’sinde Eğitim Psikolojisi üzerine araştırmalar yapmış olan Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan, Hızlı Okuma yöntemini Türkiye getiren kişidir. Kendisi, ABD’de de açtığı 124 okulda, Prof. Skinner ve Prof. Crowder ile beraber geliştirdiği ‘Sorularla Programlı Öğrenim’ (Programmed Instruction), ve Hızlı Okuma (Speed Reading) eğitimleri vermiştir.

 

2003 yılındaki yeni yapılanmanın ardından ALGE, Turkcell, Avea, Toyota, Siemens BS, Akbank, Yapı Kredi Bankası, FinansBank, Pirelli, Pfizer vb. birçok kurumsal firma ve firma yöneticilerine düzenli EHO Eğitimi hizmeti vermektedir (referanslarımız).


Etkin Hızlı Okuma Sistemi, bilgiyi en hızlı ve en etkin şekilde öğrendiğiniz bir öğrenme tekniğidir. Eğitimlerimiz ve öğrenme setlerimiz, Hızlı Okuma’nın ötesinde, bu çağdaş ve yeni sistemin öğretilmesi esasına dayanmaktadır. [ Yukarı ]

 

Hızlı Okuma nedir?

Okuma esnasında, göz metin üzerinde soldan sağa doğru kayar; her kelime üzerinde duraklar. Bu duraklamalar esnasında, aynı bir fotoğraf makinesi gibi, gördüğü kelimenin resmini çekip beyne gönderir; beyin de daha önceden öğrenmiş olduğu bu sembolleri deşifre eder, bir araya getirir ve fikre ulaşır.

 

Hızlı Okuma tekniği, çeşitli göz egzersizleri vasıtasıyla, göz algılama kapasitesini ve duraklama esnasında gözün okuma alanını geliştirme temeline dayanmaktadır. Eğitim neticesinde, okuma ve anlama hızları %200-400 oranında yükselir.

 

Haliyle, Hızlı Okuma tekniği metnin sadece belirli bölümlerine bakarak uygulanan bir göz gezdirme ya da çapraz okuma yöntemi değildir. Metnin tümünü, daha doğru bir odaklanma ve daha hızlı bir algılama ile okumaktır. [ Yukarı ]

 

Hızlı Okuma ne zaman ortaya çıkmış?

İkinci dünya savaşı sırasında, Luftwafe (Alman Hava Kuvvetleri) Londra semalarında dolaşıp bomba yağdırırken, İngilizler pilotlarının ve kulelerde bekleyen gözcülerinin reksiyon kabiliyetlerini artırmak istediler. Ohio Üniversitesi’nden Dr. Renshaw’ın geliştirdiği ‘takistoskop’ aletiyle subaylar talim edildi. Göz algılama hızını geliştiren bu aletin merceği, saniyenin 25, 50’si ve 100’ü hızlarda resim ve şekiller gösteriyordu. İlk başta, hiçbirşey algılayamayan subaylar, zamanla resim ve şekilleri çok net bir şekilde görmeye başladılar.

 

Nasıl, egzersiz sonucu bir atletin bacak kasları gelişiyor, ve daha hızlı koşabiliyor ise, aynı mantıkla göz algılama kapasitesinin de artabildiği ortaya çıktı. Savaş sonrası, teknik ABD’de okumaya uyarlandı. Resim yerine, kelimelerle yapılan takistoskop çalışmaları ile, beynin kelimeleri hızlı bir şekilde algılaması, ve neticesinde hızlı okuması sağlandı.

 

Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan, 1960’lı yıllarda, NY Columbia Üniversitesi’nde konu üzerinde çalıştı, ve ABD’de açtığı 128 Uni-Teq okulunun beşinde Hızlı Okuma kursları düzenledi. Daha sonra, 1980’li yılların başında tekniği Türkiye’ye getirdi. [ Yukarı ]

 

Etkin Hızlı Okuma Sistemi nedir?

NY Columbia Üniversitesi eski öğretim üyesi Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan ve Tuğrul Türkkan tarafından geliştirilen Etkin Hızlı Okuma Sistemi, bilgisayar yazılımları ile desteklenmiş Hızlı Okuma tekniği ile, modern öğrenme tekniklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

 

EHO Sistemi sayesinde okuyucu,

 

1. Okuma hızını %200-400 oranında geliştirir;
2. Okuduklarını anlama seviyesini geliştirir,
3. Okuduklarını daha konsantre ve daha etkin bir şekilde özümseyen, değerlendiren, daha iyi akılda tutan, verimli bir okuyucu haline gelir.

 

EHO Sistemi, daha hızlı, etkin, esnek ve verimli bir okuyucu olmanızı sağlayan komple bir öğrenim sistemidir. Program 15-20 saat içerisinde, belirli çalışma dilimleri halinde uygulanır. 20 saatlik çalışma neticesinde, kişiler eskisine nazaran ortalama 2,5 kat daha hızlı okuyan, okuduklarına daha iyi anlayan ve daha uzun süre akılda tutabilen okuyucular haline gelirler. [ Yukarı ]

 

Neden sadece Hızlı Okuma değil de, EHO?

Çünkü EHO Sistemi, sadece göz hızını arttıran basit egzersizlerden ibaret bir yöntem değildir. Hızlı Okuma teknikleri, EHO Sistemi’nin sadece bir parçasını oluşturur. Okuma göz ve beyin vasıtasıyla yapılır. Hızlı Okuma tekniği sadece gözün gelişimi ve yeni ritminin oturtulmasıyla ilgilidir. Faydalıdır, ancak tek başına yeterli değildir.

 

EHO Sistemi, Göz Gezdirerek Okuma (Skimming/ Scanning) da değildir. Metnin tamamını daha hızlı ve daha iyi anlayarak okumanızı sağlar.

 

PhotoReading®, Mind Mapping® gibi yeni öğrenme tekniklerinin, bilgisayar destekli Hızlı Okuma'ya entegre edilmesiyle oluşturulan bu yeni öğrenme sistemi sayesinde, okuma hızının ötesinde, okuduklarını anlama seviyelerinde de büyük artışlar meydana gelmektedir. [ Yukarı ]

 

EHO'nun öğrenmesi / uygulaması zor mu?

Kesinlikle hayır. EHO Sistemi gerek seminer yöneticileri, gerek bilgisayar programları, gerekse de başvuru kitapları aracılığıyla, adım adım, kolayca öğrenilebilen bir metottur. Düzenli bir şekilde, kısa çalışma seanslarını uygulayarak, iki-üç hafta içinde sistemi oturtmuş olacaksınız.

 

EHO Sistemi'nin en büyük avantajı, geliştirilmiş en etkili bilgisayar programı olan HızlıOku.PRO ve takistoskop sayesinde, göz algılama ve okuma hızının, kişinin özel gayretine ihtiyaç kalmadan, 'otomatik' olarak artırılması. [ Yukarı ]

 

Okuduklarımdan aynı zevki alacak mıyım?

Yavaş okuma alışkanlıklarından dolayı, çoğu kitap haftalarca sürünür. Bir türlü bitiremezsiniz. Haliyle okuma sıkıcı ve yorucu bir uğraş halini alır. Okuduklarınızdan daha çabuk anlam çıkarttıkça, okumak daha kolay ve zevkli bir hal alacak.

 

Zevk için bazen yavaş okuma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Şiir okurken örneğin, kelimeleri içten seslendirmek isteyebilirsiniz. EHO Sistemi'nin bir parçası olan Esnek Okuma işte bu durumda devreye girer. Kendi zevk ve ihtiyaçlarınıza göre, bazı metinleri daha yavaş okumakta özgür olacaksınız. EHO Sistemi sayesinde, okuyucu metne göre okuma tutumunu ayarlayabilir.

 

Bu demek değil ki, roman tarzı yazıları eskisi gibi yavaş okuyacaksınız. Eskiye nazaran yine daha hızlı olacaksınız. Sesli okuma limiti 450 kelimedir. Bu seviyelerde zevk alarak okuyabilirsiniz. Yani eskiye nazaran iki-üç kat daha hızlı ve daha zevk alarak okumanız mümkün.

 

Katılımcılarımızdan iki yorum:

 

“Gerçekten de artık metinlere çok daha konsantre olup, romanın içine çok daha çabuk girebiliyorum.”
-- Teoman, Sanatçı

 

“Bu eğitim okuma şevkimi artırarak okumaya ayırdığım zamanın uzamasını sağladı. Daha verimli okumaya başladım. Önceden başlayıp yarım bıraktığım kitapları bitirmeye, yeni kitaplara başlamak için daha çok zaman yaratmaya başladım.”
-- İsmet Abalıoğlu, Abalıoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı  [ Yukarı ]

 

Okuma hızım en fazla ne kadar yükselir? Dakikada 10.000 kelime okuyabilir miyim?

Okuma hızları maksimum 1.000-1.500 kelimelere kadar yükselmektedir. Etkin Hızlı Okuma Eğitimi neticesinde, en hızlı okuyan kişi dakikada 1453 kelime ve %96 anlama seviyesi ile Mersin’den lise öğrencisi Deniz Dövenci’dir. Bununla beraber, nadir olarak 800-1.000 kelimenin üstünde seviyelere ulaşan katılımcılar da olmaktadır.

 

Dakikada 5.000-10.000 kelime gibi rakamlar, mevcut teknikleri uygulayarak gerçekçi değildir. Yale Üniversitesi ABD’de bu konuda bir araştırma yapmıştır (Carver, 1985). Dakikada 5.000 ile 100.000 kelime arası okuduğunu iddia eden, çeşitli kursların şampiyonları bir deneye davet edilmiş; ancak çoğu çeşitli mazeretler öne sürerek deneye katılmak istememişlerdir. Deneye katılanlar ise, öne sürdükleri yüksek rakamlara ulaşamamışlardır.


Sonuç olarak, dakikada 1.500-2.000 kelimenin üstü okuma hızları abartılı ve gerçek dışıdır. İyi bir eğitim almış ortalama bir Türk okuyucusunun okuma hızı dakikada 400-800 kelime arasındadır. [ Yukarı ]

 

Eğitimin ardından, bir süre sonra okuma hızım eski seviyesine geri döner mi? Tekniği unutur muyum?

Kesinlikle geri dönmez, aksine gelişir. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından, 1-3 aylık sürelerde takip toplantıları uygularız. Kişilerin gerek okuma hızları gerekse de anlama seviyeleri bu müddet zarfında, %20-50 daha da yükselmiş olur.

 

Hızlı Okuma, yüzme ya da araba kullanmak gibi psiko-motor bir beceridir. Nasıl, üç yıl yüzmeseniz, ya da on yıl bisiklete binmeseniz yüzmeyi, bisiklete binmeyi unutmazsınız; bu tarz otomatik beceriler öğrenildikten sonra unutulmaz.

 

Araba kullanmaya ilk başladığınız dönemden sonra, kullandıkça ustalaşırsınız. Aynı şekilde, gün içinde devamlı okumak durumunda olduğunuz için, okudukça beceriniz daha da gelişecektir.  [ Yukarı ]

 

Eğitim sonunda sertifika veriyor musunuz?

Evet. EHO Katılımcı sertifikasını linke tıklayarak görebilirsiniz. 
[ Yukarı ]

 

İstanbul dışında eğitimleri başka nerelerde veriyorsunuz?

İstanbul dışında EHO Eğitimleri, 2006 yılı itibariyle Ankara, Bursa ve Mersin’de düzenlenmektedir. ALGE’nin hedefi, 2-4 yıl için, EHO’yu Türkiye’nin tümüne yaymaktır. [ Yukarı ]

 

 

Bireysel Eğitim Soruları - Yetişkin

 

İşadamıyım/yöneticiyim; bu eğitim bana ne fayda sağlayacak?

US News&World Report’un araştırmasına göre, ortalama bir yöneticiye hafta içinde okuması için 22 saatlik materyal gelir; ancak ayırabileceği sadece 7 saati var. Xerox’un yaptığı diğer bir araştırmaya göre ise, bir yöneticinin sadece gündemi takip edebilmesi için ayda ‘bir milyon’ kelime okuması lazım. Tüm araştırmalar, iletişim teknolojisinin gelişimiyle, e-posta ve web’in profesyonel hayata girmesiyle, okumaya ayrılan sürelerin günden güne arttığını göstermekte.

 

ALGE’nin Türkiye’nin önde gelen kurumlarında yaptığı eğitimlerden çıkan sonuçlara göre, bir Türk yöneticisi ortalama 1,5-2 saatini işle ilgili e-posta, dosya, rapor okumaya ayırmakta. Eğitim sonunda anlayarak okuma hızları ortalama 2,5 kat artmakta. Bu noktada, 2,5 kat hızlı okuyan bir yönetici olarak, her gün 1 saat, ayda 30 saat, yılda da toplam ‘45 işgünü ekstra zaman kazancı’ elde edeceksiniz.

 

Buna ilave olarak, Bilgi Çağı’nın yöneticilerinin gündemi sürekli takip etmeleri, bilgilerini artırmaları ve güncellemeleri önem taşır. Haliyle, 2-3 kat hızlı okumak, bilgi birikiminiz ve kişisel gelişiminiz açısından da büyük faydalar sağlayacak. Kitapları, gazeteleri, dergileri üçte bir zamanda ve daha iyi anlayarak okuyacak, satın alıp bitiremediğiniz kitapları, okumaya fırsat bulamadığınız dergi ve gazeteleri kısa zamanda okuyacaksınız. [ Yukarı ]

 

Daha çok okumak isteyen biriyim; bu eğitim bana ne fayda sağlayacak?

Araştırmalara göre, satın alınan her sekiz kitaptan ancak biri okunuyor. Özellikle, 250-300 sayfanın üzerinde kitapları, normal okuma hızlarıyla okumak çok uzun zaman aldığından, kişinin motivasyonu ve konsantrasyonu 40-50 sayfadan sonra kaybolmakta.

 

EHO Eğitimi sayesinde, okuma hızınızı 2-3 katına çıkararak, kitapları yarı zamanda, üçte bir zamanda okuyabileceksiniz. Eğitim sonunda, ortalama bir okuma hızına (400 kelime/dakika) ulaştığınızı varsayarsak, 300 sayfalık bir kitabı 2,5 saatte okuyup bitirebileceksiniz.

 

Eğitime katılan bir katılımcımızın yorumu:

 

“Bu eğitim okuma şevkimi artırarak okumaya ayırdığım zamanın uzamasını sağladı. Daha verimli okumaya başladım. Önceden başlayıp yarım bıraktığım kitapları bitirmeye, yeni kitaplara başlamak için daha çok zaman yaratmaya başladım.”
-- İsmet Abalıoğlu, Abalıoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı  
[ Yukarı ]

 

Referanslarınızı öğrenebilir miyim?

Referanslarımızı linke tıklayarak görebilirsiniz...
İlave olarak, aralarında Turkcell Genel Müdürü, Levi’s Genel Müdürü, Abbott Genel Müdürü vb.nin de olduğu katılımcı yorumları için tıklayınız... [ Yukarı ]

 

Eğitime katılan kurumların yöneticilerinden gelen geri-bildirimler ne şekilde?

Aralarında Turkcell Genel Müdürü, Levi’s Genel Müdürü, Abbott Genel Müdürü vb.nin de olduğu katılımcı yorumları ve geri-bildirimleri için tıklayınız... [ Yukarı ]

 

Eğitim ne kadar sürüyor?

Eğitim toplam 15 saat sürmekte. 2,5’ar saatlik 6 seans halinde uygulanmakta. Genelde, haftada 2 gün olarak 3 haftada tamamlanmakta. [ Yukarı ]

 

Eğitimde toplam katılımcı sayısı kaç kişi?

Katılımcı sayısı 6-12 kişi arasında değişmekte. Eğitmenin her katılımcı ile aktif olarak ilgilenebilmesi için katılımcı sayısı sınırlı tutulmaktadır. Her katılımcı, bir bilgisayar eşliğinde çalışma yapmaktadır. [ Yukarı ]

 

En yakın eğitim ne zaman başlayacak?

Her ay, hafta içi ve hafta sonu düzenli olarak eğitimler devam etmektedir. Yakın dönemde başlayacak eğitimlerin tarih bilgileri için lütfen tıklayınız... [ Yukarı ]

 

Başarı garantisi veriyor musunuz?
Katılan her kişinin Eğitim sonunda, başlangıç hızının en az iki katına çıkacağı garantisi (anlama seviyesinde de bir düşüş olmadan) HIZLIOKUMA.COM Merkezleri tarafından verilmekte.
[ Yukarı ]

 

Eğitim ücretlerini öğrenebilir miyim?

Eğitim bedeli; Nakit ödeme %10 indirimli olup 630 TL + KDV (%8)’dir. Kredi Kartına Taksitli ödeme, 700 TL + KDV (%8)’dir.

 

Bonuscard'a 3 taksit ve Worldcard kredi kartlarına 7 taksit yapılmaktadır.
Eğitim bedeline 15 saat süren bilgisayar destekli eğitim, ayrıca her katılımcıya verilecek HızlıOku.PRO yazılım CD’si, EHO Çalışma Kitabı (152 syf), eğitim materyalleri, EHO Katılımcı Sertifikası ve ikramlar dahildir.

Lisans öğrencilerine %30, üç kişi ve üzerinde katılımlar için yetişkin fiyatı üzerinden %10 grup indirimi uygulanmaktadır.
[ Yukarı ]

 

Grup indirimleriniz var mı?

Üç kişi ve üzerinde katılımlar için yetişkin fiyatı üzerinden %10 indirim uygulanmaktadır.
8-12 kişilik özel gruplar kurulması durumunda, grubunuza özel saatlerde ve programda eğitimler düzenebilmektedir. Grup eğitimlerinde, kişi başı eğitim bedellerinde %30-50 arası indirimler gerçekleşmektedir. [ Yukarı ]

 

 

Bireysel Eğitim Soruları - Öğrenci

 

Üniversite öğrencisiyim; bu eğitim bana ne fayda sağlayacak?

Lise’den üniversite’ye geçişte, öğrencinin bilgi seviyesinde hızlı bir gelişme yaşanmaktadır. Üniversite boyunca, yüzlerce sayfalık ders kitapları, ders notları okuyan bir öğrenci için, dakikada 100-200 kelime hızla okumak çok yetersiz bir hızdır.

 

Okuma ve anlama hızınızı geliştirmek, gün boyunca okumak zorunda kaldığınız ders kitapları, ders notları, web okumaları, gazete, dergi, kitap vb. gibi materyali çok daha kısa bir zaman içinde okuyup bitirmenizi sağlayacak. Günde ders çalışırken okumaya harcadığınız 1,5-2 saatlik zamanı 45-50 dakikaya indirebilirseniz, haftada 7-8 saat ekstra zaman kazanabilir, sınav öncesi gece uykusuz kalmadan sınavda başarılı olabilir, sosyal yaşamanıza çok daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

 

Eğitime katılan bir katılımcımızın yorumu:

 

“‘Hayatımın dönüm noktalarından biri olduğunu düşündüğüm ‘EHO Eğitimi’ni, sınavlarda vakit darlığı çeken, çalışmaya zaman yetiştiremeyen ve bilgi birikimini geliştirmek isteyen tüm öğrencilere tavsiye ediyorum.“
–Hazar Candan, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü Öğrencisi  [ Yukarı ]

 

ÖSS’ye hazırlanıyorum; bu eğitim bana ne fayda sağlayacak?
Ortalama bir öğrencinin, ÖSS'de soruları okuması, normal okuma hızıyla, yaklaşık 56 dakikasını alır. ‘Etkin Hızlı Okuma Eğitimi’ almış bir öğrencinin okuma hızı ortalama 2,5 katına çıkar… Haliyle, Etkin Hızlı Okuyan bir öğrenci, üniversite sınav sorularını 22 dakikada okuyup bitirecektir. Böylece, ‘EHO Eğitimi’ sayesinde, ÖSS'de '34 dakika' ekstra zaman kazanacaksınız.

 

EHO Eğitimleri’nin başında ve sonunda, geçmiş yıllarda çıkmış sorulardan oluşan 12 soruluk testler yapılmakta. EHO Eğitimi öncesi,  12 soruyu ortalama 12:35 sürede okuyan ve ortalama 4,7 net yapan öğrenciler; EHO Eğitimi’nin ardından bu süreyi 7:10’a indiriyor, netlerini de 6,9’a çıkartıyorlar. 

 

Ayrıca, ÖSS’ye hazırlanan bir öğrenci, sene boyunca, ortalama 6.500 test sorusu okuyup çözer, 450 saat  ders çalışır, dersle ilgili 17.970 sayfa okumak zorunda kalır. Etkin Hızlı okuyarak, okumanız gereken tüm ders kitapları, metinleri ve testleri 3 kat hızlı okuyup anlayarak, yıl boyunca büyük zaman kazanacak, daha fazla konuyu çok daha hızlı öğreneceksiniz.

 

Eğitime katılan bir öğrencimizin yorumu:

 

“‘Etkin Hızlı Okuma’ sayesinde ÖSS’de büyük zaman kazandım... Hayatımın dönüm noktalarından biri olduğunu düşündüğüm ‘EHO Eğitimi’ni, sınavlarda vakit darlığı çeken, çalışmaya zaman yetiştiremeyen ve bilgi birikimini geliştirmek isteyen tüm öğrencilere tavsiye ediyorum.“
–Hazar Candan, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü Öğrencisi  [ Yukarı ]

 

SBS’ye hazırlanan çocuğum var; bu eğitim bize ne fayda sağlayacak?

Ortalama bir öğrencinin, SBS'de soruları okuması, normal okuma hızıyla, yaklaşık 45 dakikasını alır. ‘Etkin Hızlı Okuma Eğitimi’ almış bir öğrencinin okuma hızı ortalama 2,5 katına çıkar… Haliyle, Etkin Hızlı Okuyan bir öğrenci, lise giriş sınav sorularını 20 dakikada okuyup bitirecektir. Böylece, ‘EHO Eğitimi’ sayesinde, çocuğunuz SBS'de '25 dakika' ekstra zaman kazanacak.

 

EHO Eğitimleri’nin başında ve sonunda, geçmiş yıllarda çıkmış sorulardan oluşan 12 soruluk testler yapılmakta. EHO Eğitimi öncesi,  12 soruyu ortalama 13:45 sürede okuyan ve ortalama 4,4 net yapan öğrenciler; EHO eğitiminin ardından bu süreyi 8:20’ye indiriyor, netlerini de 6,7’ye çıkartıyorlar.

 

SBS’ye hazırlanan bir öğrenci, sene boyunca, ortalama 4.500 test sorusu okuyup çözer, 350 saat -21.000 dakika- ders çalışır, dersle ilgili 12.800 sayfa okumak zorunda kalır. Etkin Hızlı okuyan öğrenci, okuması gereken tüm ders kitapları, metinleri ve testleri 3 kat hızlı okuyup anlayarak, yıl boyunca büyük zaman kazanır, daha fazla konuyu çok daha hızlı öğrenir.

 

Eğitime katılan bir öğrencimizin yorumu:

 

“Liselere giriş sınavına hazırlanırken yavaş okuduğum için soruları yetiştiremiyordum... 3 hafta içinde, Etkin Hızlı Okuma eğitimi sayesinde okuma hızım 95’ten, 250’ye yükseldi. Okuduklarımı anlama seviyem de gelişti. Sınavı 15 dakika erken bitirip, matematik bölümünde yapamadığım sorulara tekrar bakma şansım oldu.”
– Hande Özsoy, İlkokul 8 Öğrencisi [ Yukarı ]

 

İlköğretim 3-6. sınıfta çocuğum var; bu eğitim bize ne fayda sağlacak?
2003 yılında PIRLS çerçevesinde yapılan, ve 33 ülkenin ilköğretim öğrencilerinin okuma becerilerini karşılaştıran araştırmada Türkiye 28. sırada yer almıştır.

 

Araştırma sonuçlarına göre, Türk öğrencilerinin okuma becerileri zayıf kalmakta, bunun sebepleri arasında ailelerin çocuklarını okumaya yönlendirmemesi ve okumanın ağırlıklı ders kitaplarına dayalı olması yer almaktadır.

 

Yeterli okuma temeli olmayan öğrenciler, yavaş okuduklarından ve okuduklarını anlamakta güçlük çektiklerinden, zaman içinde okumayı sevmemeye başlamaktadır. Zorlandıkları okuma yerine TV ve bilgisayarı tercih eden çocukların okuma sevgisi ve alışkanlığı da haliyle yerleşmemektedir.

 

Anlayarak Hızlı Okuma alışkanlığını çocuğunuza erken yaşta kazandırmak, çocuğunuzun sağlam bir öğrenme temeli oluşturmasını ve okumayı sevmesini sağlayacaktır. Eğitim basamaklarını tırmanırken, öğrenim hayatında başarı için okuma ve öğrenme becerileri çok büyük önem taşımaktadır.

 

Bilgisayar yazılımları ve eğlenceli alıştırmalarla desteklenmiş EHO Eğitimi sayesinde çocuğunuz, okuma alışkanlıklarını ve becerisini geliştirecek; okuduklarını daha hızlı ve daha iyi anlayan ve okumaktan zevk alan bir birey haline gelecektir. [ Yukarı ]

 

Eğitim ne kadar sürüyor?

Eğitim toplam 15 saat sürmekte. 2,5’ar saatlik 6 seans halinde uygulanmakta. Genelde, haftada 2 gün olarak 3 haftada tamamlanmakta. [ Yukarı ]

 

Eğitimde toplam katılımcı sayısı kaç kişi?

Katılımcı sayısı 6-12 kişi arasında değişmekte. Eğitmenin her öğrenci ile aktif olarak ilgilenebilmesi için katılımcı sayısı sınırlı tutulmaktadır. Her öğrenci, bir bilgisayar eşliğinde çalışma yapmaktadır. [ Yukarı ]

 

En yakın eğitim ne zaman başlayacak?

Her ay, hafta içi ve hafta sonu düzenli olarak eğitimler devam etmektedir. Yakın dönemde başlayacak eğitimlerin tarih bilgileri için lütfen tıklayınız... [ Yukarı ]

 

Başarı garantisi veriyor musunuz?

Katılan her öğrencinin Eğitim sonunda, başlangıç hızının en az iki katına çıkacağı garantisi (anlama seviyesinde de bir düşüş olmadan) HIZLIOKUMA.COM Merkezleri tarafından verilmekte.
[ Yukarı ]

 

Eğitim ücretlerini öğrenebilir miyim?

İlköğretim ve Lise Öğrenci Eğitim bedeli; Nakit ödemede %10 indirimli olup 450 TL + KDV (%8)’dir. Kredi Kartına Taksitli ödeme, 500 TL + KDV (%8)’dir.

 

Yetişkin eğitim bedeli 700 TL +KDV olup; ilköğretim, lise ve lisans öğrencilerine %30 indirim uygulanmaktadır. Bonuscard, Cardfinans ve Worldcard kredi kartlarına 6 taksit yapılmaktadır.

 

Eğitim bedeline 15 saat süren bilgisayar destekli eğitim, ayrıca her katılımcıya verilecek HızlıOku.PRO yazılım CD’si, EHO Çalışma Kitabı (152 syf), eğitim materyalleri, EHO Katılımcı Sertifikası ve ikramlar dahildir.

 

Yetişkinlerde, üç kişi ve üzerindeki katılımlar için %10 grup indirimi uygulanmaktadır. [ Yukarı ]

 

Grup indirimleriniz var mı?

8-12 kişilik özel gruplar kurulması durumunda, grubunuza özel saatlerde ve programda eğitimler düzenebilmektedir. Grup eğitimlerinde kişi başı eğitim bedellerinde %20-30 arası indirimler gerçekleşmektedir. [ Yukarı ]

 

 

Kurumsal Hizmetlerle İlgili Sorular

 

Özel bir firmanın insan kaynaklarında görevliyim; EHO eğitimi kurumuma ne kazandıracak?

US News&World Report’un araştırmasına göre, ortalama bir yöneticiye hafta içinde 22 saat zaman ayırması gereken okuma materyali gelmekte, ancak ayırabileceği sadece 7 saati var. Xerox firmasının araştırmasına göre ise, bir yöneticinin ‘sadece gündemi takip edebilmesi’ için ayda bir milyon kelime okuması lazım. Fortune 100 şirketlerinin çalışanları, günde ortalama 178 e-mail okuyorlar, bu da 122 sayfaya denk geliyor. Yani, farkında olmadan her gün küçük bir kitap hacmi kadar okuma yapılıyor.


ALGE’nin Türkiye’deki kurumsal şirketlerde uyguladığı anketlerden de benzer bir sonuç çıkmakta: ortalama bir Türk şirket çalışanı, günde 1,5-2 saatini okumaya ayırmakta. Araştırma, stratejik planlama, hukuk, finans gibi özel bazı departmanlarda bu süreler 3,5-4 saatlere kadar çıkmakta. Haliyle, Bilgi Çağı’nın yöneticileri bilgiye çoğunlukla okuyarak ulaşıyorlar.

 

EHO Eğitimi sayesinde, okuma hızlarını 2-4 katına çıkararak, bu zamanı 45-50 dakikaya indirmek, şirket içindeki bilgi alışverişinin hızlanmasını, şirket etkinliğinin ve veriminin yükselmesini sağlayacak. ‘ZAMAN’dan daha değerli hiçbir şeyin olmadığı günümüzün hızla değişen dünyasında, Etkin Hızlı Okuma Eğitimleri ‘artan bilgi ve azalan zaman’ sorununa karşı en büyük çözüm. [ Yukarı ]

 

Referanslarınızı öğrenebilir miyim?

Referanslarımızı linke tıklayarak görebilirsiniz...

İlave olarak, aralarında Turkcell Genel Müdürü, Levi’s Genel Müdürü, Abbott Genel Müdürü vb.nin de olduğu katılımcı yorumları için tıklayınız... [ Yukarı ]

 

Eğitime katılan kurumların yöneticilerinden gelen geri-bildirimler ne şekilde?

Aralarında Turkcell Genel Müdürü, Levi’s Genel Müdürü, Abbott Genel Müdürü vb.nin de olduğu katılımcı yorumları ve geri-bildirimleri için tıklayınız... [ Yukarı ]

 

Kurumlara yönelik eğitimler ne kadar sürüyor?

Kurumlara yönelik eğitimlerimiz toplam 15 saat sürmektedir. Kurumun ihtiyaçlarına ve yöneticilerin zaman kıstaslarına uygun olarak farklı düzenlemeler yapılmaktadır.

 

2,5 saat x 6 seans; 5 saat x 3 seans veya 2 tam gün, en sık uyguladığımız eğitim programlarıdır.

 

Eğitimin tamamlanmasından 1-3 ay sonra yapılan 2 saatlik bir takip toplantısıyla, yöneticilerin zaman içinde etkin hızlı okuma becerilerindeki değişim test edilmekte, ve geri-bildirimler verilerek yönlendirmeler yapılmaktadır. [ Yukarı ]

 

Bir okulun yöneticisiyim; bu, eğitim kurumuma ve öğrencilerimize ne fayda sağlayacak?

Her öğrenci, gününün kayda değer bir bölümünü okumaya ayırmaktadır. Eğitim basamaklarını tırmanırken yapması gereken hep okumak okumak ve okumaktır. Okuduklarını iyi anlamalı, uzun süre akılda tutmalıdır.

 

EHO sayesinde öğrencileriniz daha çabuk ve daha iyi anlayarak okuyacak; okuduklarını daha kolay sindirecek ve uzun süre akılda tutabileceklerdir. Böylece, Bilgi Çağı’nın temel becerisine, 'bilgiye hızlı ve etkin bir şekilde ulaşma becerisine' sahip olmuş olacaklar.
EHO, öğrencilerinizin ÖSS ve SBS başarı seviyelerini de katlayarak kurumunuzun başarısını daha da yukarılara taşıyacak.
[ Yukarı ]

 

Okullara yönelik ne gibi hizmetleriniz var?

Okullara yönelik olarak, okulun kendi bünyesinde uygulanan özel Etkin Hızlı Okuma Eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Geniş katılımcılı çalışmalarda, kurumun ihtiyaçlarına yönelik olarak, eğitim materyalleri özel hazırlanabilmekte, SBS&ÖSS’ye özel çalışmalar yapılabilmektedir.

 

Ayrıca, okunuzda 1-2 saatlik Etkin Hızlı Okuma içerikli bir konferans ya da seminer de ücretsiz olarak sunulabilmektedir.  [ Yukarı ]

 

Özel bir dershanenin yöneticisiyim; bu eğitim kurumuma ve öğrencilerimize ne fayda sağlayacak?

Ortalama bir öğrencinin, ÖSS'de soruları okuması, normal okuma hızıyla, yaklaşık 56 dakikasını alır. ‘Etkin Hızlı Okuma Eğitimi’ almış bir öğrencinin okuma hızı ortalama 2,5 katına çıkar… Haliyle, Etkin Hızlı Okuyan bir öğrenci, üniversite sınav sorularını 22 dakikada okuyup bitirecektir. ‘EHO Eğitimi’ sayesinde öğrenciler, ÖSS'de '30-40 dakika' ekstra zaman kazanmaktalar. SBS’de benzer durum söz konusu: 20-30 dakikalık bir zaman kazanımı.

 

EHO Eğitimleri’nin başında ve sonunda, geçmiş yıllarda çıkmış sorulardan oluşan 12 soruluk testler yapılmakta. EHO Eğitimi öncesi,  12 soruyu ortalama 12:35 sürede okuyan ve ortalama 4,7 net yapan öğrenciler; EHO Eğitimi’nin ardından bu süreyi 7:10’a indiriyor, netlerini de 6,9’a çıkartıyorlar. 

 

Ayrıca, ÖSS’ye hazırlanan bir öğrenci, sene boyunca, ortalama 6.500 test sorusu okuyup çözer, 450 saat  ders çalışır, dersle ilgili 17.970 sayfa okumak zorunda kalır. Etkin Hızlı okuyarak öğrencileriniz, okumaları gereken tüm ders kitapları, metinleri ve testleri 3 kat hızlı okuyup anlayarak, yıl boyunca büyük zaman kazanacaklar, daha fazla konuyu çok daha hızlı öğrenecekler.
EHO, öğrencilerinizin ÖSS ve SBS başarı seviyelerini katlayarak kurumunuzun başarısını daha da yukarılara taşıyacak. [ Yukarı ]

 

Dershanelere yönelik ne gibi hizmetleriniz var?

Dershanelere yönelik olarak, dershanenin kendi bünyesinde uygulanan özel Etkin Hızlı Okuma Eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Geniş katılımcılı çalışmalarda, kurumun ihtiyaçlarına yönelik olarak, eğitim materyalleri özel hazırlanabilmekte, SBS&ÖSS’ye özel çalışmalar yapılabilmektedir.

 

Ayrıca, dershaneniz öğrencilerine yönelik 1-2 saatlik Etkin Hızlı Okuma içerikli bir konferans ya da seminer de ücretsiz olarak sunulabilmektedir.  [ Yukarı ]

 

İstanbul dışına bayilik, franchise veriyor musunuz?

Evet. Şu anda Mersin ve Bursa’da franchise’larımız bulunmakta. ALGE’nin hedefi, 2-4 yıl içinde, Franchising sistemiyle, EHO’yu tüm Türkiye’ye yaymak. Linke tıklayarak Franchise sistemiyle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. [ Yukarı ]

 

İstanbul dışında HIZLIOKUMA.COM e-Eğitim Merkezi açmak istiyorum; şartlarınızı öğrenebilir miyim?

Öncelikli şartımız eğitim sektöründe ön tecrübe ve franchisee’nin yatırımı karşılayabilecek yeterli finansal kaynaklara sahip olması. Her ile sadece bir franchise veriyoruz. Bu nedenle, seçimimizde hassas davranmaktayız. Detaylı bilgiyi linke tıklayarak alabilirsiniz... [ Yukarı ]

Okuma hızınızı ölçün
Katılanlar ne dediler?
Basında Biz
İletişim


     

H�zl� Okuma Anasayfa
Biz Kimiz? | Etkin H�zl� Okuma nedir? | Neden EHO? | �statistikler | S�k�a Sorulan Sorular | Kat�l�mc�lar ne dedi?
A��k E�itimler | E�itim Kurumu E�itimleri | Franchising | �irket E�itimleri
�SS'ye y�nelik e�itimler | SBS'lere y�nelik e�itimler
10-12 ya� e�itimleri | �niversiteli e�itimleri | 'Disleksi' Etkili Okuma E�itimi
E�itim Tarihleri | Okuma H�z� Testi | Mini �SS testi | Mini SBS testi | Bas�nda Biz | Referanslar�m�z | �leti�im
Kitap Yorumlar� | Ankara H�zl� Okuma| �zmir H�zl� Okuma | Kocaeli H�zl� Okuma
Copyright � 2006, ALGE

| TEL (216) 550 59 05| Bağdat Cd. Bağdat Palas Apt. No:302/1 D:4 CADDEBOSTAN/KADIKÖY - �STANBUL |